Velika noč je največji verski praznik pri nas, s podaljšanim koncem tedna pa ga praznujemo pravzaprav vsi Slovenci. Marsikdo bo prosti čas izkoristil za prijeten izlet v družinskem ali prijateljskem krogu. Podajte se z nami v Belo krajino, ki vas bo spomladi razvajala s čudovito prebujajočo se naravo in edinstveno kulturno dediščino.
Ko Slovenci praznujemo veliko noč, takoj pomislimo na belokranjske pisanice, ki se od pirhov razlikujejo po tradicionalnih vzorcih in načinu izdelave. Prazne jajčne lupine, porisane s čebeljim voskom ali vrezane z nožičem in obarvane z rastlinskimi barvili, so prave male mojstrovine. Bela krajina pa slovi tudi po drugih velikonočnih oziroma vuzemskih običajih, ki slavijo spomladansko prebujanje narave in življenja. Izkoristite praznični prosti čas za aktiven oddih in odkrivanje bogate kulturne dediščine pokrajine med Gorjanci in Kolpo.
Zaviranje kola v Metliki
Vsako leto se na velikonočni ponedeljek na metliškem Trgu svobode pri cerkvici sv. Martina zberejo belokranjci in obiskovalci na Vuzemskih obrednih igrah, namenjenih plesu, obdarovanju in druženju. Začnejo se z otroškimi igrami s pirhi, nato pa vojarinka – vodilna pevka, povabi plesalce kolaše v krog in igre se začnejo. Prva igra je plesanje Metliškega kola ob prepevanju udeležencev. Sledi mu igra Al' je kaj trden ta vaš must, v kateri se udeleženci razdelijo na gospodo in tlačane, nato pa se razvrstijo v vrsto za svatovsko igro Rešetca. V igrah so udeleženi tudi obiskovalci, ki se jim lahko zgodi, da jih plesalci zajamejo in zahtevajo odkupnino. Fantje se pomerijo v igri Petelinji ali Kruji boj. Lažji fantje zajezdijo močnejše za vrat in se med seboj spopadejo, dokler ne ostane le zmagovalni par. Zaključek iger je najspektakularnejši, saj se fantje drug drugemu povzpnejo na rame in sestavijo Turn. Po koncu pa se udeleženci in obiskovalci zavrtijo v metliškem kolu.

Velikonočne dobrote
Obisk Bele krajine je med velikonočnimi prazniki prava poslastica za ljubitelje dobre jedače. Poleg pisanic, vam bodo v tem času v gostiščih postregli tudi s šunko v testu, hrenom, mlado čebulo, potico in kolačem. Najbolj znana jed je nadef ali semiško fulanje iz kruha, jajc, prekajenega mesa in začimb. Za velikonočno kosilo navadno postrežejo jagnje. Prava poslastica je tudi belokranjska pogača, dišeč bel kruh začinjen s kumino.

Jurjevo v Črnomlju
Kmalu po veliki noči, točneje 24. aprila, v Beli krajini slavijo Zelenega Jurija, pastirja, odetega v brezove veje, ki vsako leto na god svetega Jurija prinese pomlad. To je star predkrščanski praznik, ki ga ohranjajo s tradicionalnimi obredi, kot je belokranjsko kolo, ples v krogu, s katerim ponazarjajo naravne cikle. Vsako leto si jih lahko ogledate v Črnomlju, kjer Zelenega Jurija odenejo v zelen koš in ga pospremijo do starega mestnega jedra. Tam ga obredno ubijejo s smukanjem listja z drevesca, nato pa zelen brezov koš z mosta pri cerkvi svetega Duha vržejo v reko Dobličico, da bi se drugo leto spet vrnil in prinesel pomlad.

Počitnice v Beli krajini
Poleg obiska tradicionalnih velikonočnih in spomladanskih dogodkov, lahko kratke počitnice v Beli krajini izkoristite tudi za aktivnosti v naravi. Prenočišče z razvajanjem lahko poiščete na turističnih kmetijah, v gostiščih in penzionih ali zidanicah, saj bo za kampiranje ob prelepi Kolpi še prehladno. S svojimi ali izposojenimi kolesi pa se lahko podate na kolesarske poti, ob katerih boste odkrivali številne naravne in kulturne znamenitosti. V Beli krajini vam nikakor ne bo dolgčas, saj vas tam čaka kup prijetnih doživetij.

Da bi bila vaša pot v Belo krajino kar se da prijetna, se pred odhodom oglasite na pooblaščenem servisu Porsche Slovenija. S kartico ugodnosti Porsche Group Card lahko uveljavite popuste pri pripravi vašega vozila na varno vožnjo.