H knapom v Zasavje

H knapom v Zasavje

Objavljeno: 07. 04. 2025

Gremo na potep nekam, kjer ni turistične gneče, kjer še nismo bili in kjer bomo doživeli kaj novega in zanimivega. Odpravimo se v Zasavje, na obisk k rudarjem.

Gremo na potep nekam, kjer ni turistične gneče, kjer še nismo bili in kjer bomo doživeli kaj novega in zanimivega. Odpravimo se v Zasavje, na obisk k rudarjem.

Zasavska regija leži v osrčju Slovenije, blizu Ljubljane in Celja, a vendar ločena od njiju s Posavskim hribovjem. To območje so zaznamovali rudniki rjavega premoga v Zagorju ob Savi, Trbovljah in Hrastniku, rudnik svinca pri Litiji ter industrija, ki se je razvila v njihovi okolici. Rudarska oziroma knapovska dediščina je zanimiva s tehničnega in kulturnega stališča, Zasavje pa je tudi polno presenečenj za ljubitelje aktivnega oddiha. Torej, najprej se ustavimo na Trojanah, da se posladkamo s krofi, potem pa zavijemo novim dogodivščinam naproti.

Litija – Rudnik Sitarjevec, Oglarska dežela in Grad Bogenšperk

Mesto, skozi katerega se navadno le peljemo, je pravzaprav zelo zanimivo, saj ima dolgo rudarsko in oglarsko tradicijo. Poleg tega se nahaja skoraj v središču Slovenije, zato ga le raziščite, saj vas bo gotovo presenetilo. Raziskovanja se lahko lotite sami, ali pa se pridružite vodenim ogledom. O njih se pozanimajte v Turistično informativnem centru na Valvazorjevem trgu 10. Vsekakor si oglejte Rudnik Sitarjevec, bogato najdišče mineralov, preurejeno v podzemni muzej, v katerem boste občudovali raznoliko geološko naravno dediščino, netopirje, pajke in glive, pa tudi bogato rudarsko izročilo. Po vpadniku se boste spustili v spodnji del rudnika, kjer vas bodo očarale živopisne barve limonita, ki je oblikoval kapnike in špagete. Z vodičem ali rudniškim Škratom si lahko ogledate še izvozni rov, po predhodnem dogovoru pa vam bodo pripravili tudi sitarjevško malco, sestavljeno iz pogače z ocvirki, slanine v ajdovem testu, hrenovo peno na jabolčnem krhlju in kompot iz sadja. Še ena stara obrt v teh krajih je bilo oglarstvo, ki ga lahko pobliže spoznate v Oglarski deželi Dole pri Litiji. Oglarska pot vas bo vodila po kmetijah, kjer se še danes ukvarjajo s to dejavnostjo, v Zavrhu pa boste šli mimo lovskega dvorca Janeza Vajkarda Valvasorja. Pisec znamenitega dela Slava vojvodine Kranjske je sicer dvajset let živel na čudovitem Gradu Bogenšperk nad Šmartnom pri Litiji, kjer je urejen muzej z njegovimi predmeti in knjigami. Na njem se poleti odvijajo različne prireditve za odrasle in otroke.

Zagorje ob Savi – Rudarski muzej Zasavje, Zasavska Sveta gora

Svojo rudarsko dediščino mesto predstavlja v Rudarskem muzeju Zagorje, ki je bil sprva urejen v nekdanji strojnici jaška Loke pri Kisovcu, danes pa tudi z interaktivnimi vsebinami prikazuje življenje in delo zasavskih rudarjev. Na levem bregu Save je priljubljena izletniška razgledna točka Zasavska Sveta gora s Planinskim domom, cerkvijo Marijinega rojstva in spomenikom žrtvam prve svetovne vojne, ki je delo kiparja Toneta Kralja. 

Trbovlje – najvišji dimnik, Zasavski muzej, Etnološka pot, ogled rudnika, pohodniške poti

Nekdaj industrijsko in rudarsko mesto, se danes razvija v središče znanosti in novih tehnologij. Nad njim s svojimi 360 metri še vedno kraljuje najvišja stavba v Sloveniji in najvišji dimnik v Evropi, ki je nekdaj odvajal dim iz termoelektrarne TET2. Trbovlje in njihovo rudarsko dediščino boste najlažje spoznali z obiskom Zasavskega muzeja, ali s sprehodom po Etnološki poti, ki vas bo popeljala iz nekdanje rudarske kolonije Njiva do vhoda v jamo in rudniškega jaška. Po mestu in njegovih znamenitostih vas lahko skozi igro in različne aktivnosti vodi tudi mobilna aplikacija Knap-on, ki si jo namestite na telefon. V podzemlje se lahko spustite z vodenim ogledom Perkmandeljčev pohod po rovih trboveljskega rudnika (po predhodni rezervaciji termina), po njem pa se lahko zapeljete tudi s kolesi. Ena od lokalnih znamenitosti je še zbirka več kot 300 smuči, ki jo ohranja dolgoletni smučarski trener Boris Zupan – Španc. Če bi izlet radi izkoristili za daljši sprehod, pa se po pohodniških poteh odpravite na Kum, Mrzlico ali Sveto planino.

Hrastnik

Še eno zasavsko industrijsko mesto leži v dolini potoka Boben in na strmih pobočjih nad njo. Poleg rudarske pa tu gojijo tudi steklarsko tradicijo. Obe sta predstavljeni v Muzeju Hrastnik. V rudniški koloniji Resnica je ohranjeno staro rudarsko stanovanje, v katerem boste lahko doživeli delavsko življenje v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Otroke pa bodo gotovo navdušili kobila Miša in poniji na ranču Mišin dol, ki je le 10 minut oddaljen od mestnega središča. Tam se lahko naučijo pravilnega pristopa h konjem, jahanja in dela s konji, program obiska pa prilagodijo starosti in številu otrok. V lokalnih gostilnah poskusite še tipične knapovske jedi, kot so grenadirmarš, kisla juha in smetanova potica, pa bo vaš izlet v Zasavje popoln.

Na poti naj vas spremlja kartica ugodnosti PGC, s katero lahko uveljavite številne ugodnosti po vsej Sloveniji. Z njo lahko po izletu ugodneje operete svoje vozilo v samopostrežni Avtopralnici Avtoline.