Prevoz koles z avtomobilom

Prevoz koles z avtomobilom

Objavljeno: 26. 03. 2025

Ni boljšega načina za odkrivanje lepot naše dežele kot s kolesom. Poleg izbire zanimive izletniške trase je pomemben tudi prevoz koles do izhodišča. Da bo čim varnejši, smo vam pripravili nekaj koristnih nasvetov.

Ni boljšega načina za odkrivanje lepot naše dežele kot s kolesom. Naše kraje povezuje vedno več kolesarskih poti, na katerih boste lahko uživali v naravi, kulturnih znamenitostih in odlični kulinariki. Poleg izbire zanimive izletniške trase je pomemben tudi prevoz koles do izhodišča. Da bo čim varnejši, smo vam pripravili nekaj koristnih nasvetov.

Ko se odločate za način prevoza koles z avtomobilom, upoštevajte različne dejavnike, kot so vrsta koles, model vozila, vaše vozniške spretnosti in celo vaša višina. Najpogostejši načini prevoza koles so:

  1. prevoz z nosilci na strehi,
  2. prevoz z nosilci na zadku avtomobila,
  3. prevoz v kabini.

Strešni nosilci koles

Vsak nosilec ne gre na vsako avtomobilsko streho, zato pred nakupom preverite, ali izbran nosilec ustreza vašemu avtomobilu. Pritrdite ga po navodilih proizvajalca. Nameščanje koles na strešni nosilec je enostavnejše za ljudi višje postave, sploh če gre za višje enoprostorce ali športne terence. V vsakem primeru vam bo pri tem prav prišla prenosna stopnica ali lestev, ki jo lahko vozite s seboj v prtljažniku. Pazite, da teža koles ne preseže največje dovoljene obremenitve strehe – podatek o tem najdete v proizvajalčevi knjižici z navodili za uporabo vozila. Vso dodatno opremo, ki bi med vožnjo lahko odpadla s kolesa (števec, zvonec, zračna tlačilka, košara in torbe), odstranite in pospravite v vozilo. Kolesa trdno pričvrstite na okvir z zankami in držali, pred vožnjo pa še enkrat preverite, ali so dobro pritrjena na nosilce.

Vozne lastnosti avtomobila se s strešnim nosilcem spremenijo. Težišče vozila se premakne, zračni upor je močnejši, tudi poraba goriva je večja. S kolesi na strehi vozite previdno in umirjeno, brez sunkovitega zavijanja, zaviranja in pospeševanja. Izogibajte se nadstreškom, podvozom, garažam z nizkimi stropi in drevesnim krošnjam. Na cilju si pri raztovarjanju spet pomagajte s stopnico, ali pa kolesa zaklenite na nosilce, da vam jih nepridipravi ne izmaknejo.

Prtljažniki in prikolice za kolesa

Kolesa lahko prevažate tudi s prtljažniki, ki jih pritrdite na zadnja vrata avtomobila ali posebnimi prikolicami, ki jih pripnete na vlečno kljuko. Pri obeh vrstah prtljažnikov je namestitev enostavna, tudi natovarjanje in raztovarjanje koles je lažje. Preneseta tudi malce večje obremenitve, zato so primerni za težja električna kolesa. Vozilo je med vožnjo stabilnejše, nekoliko pa ovirata dostop do prtljažnika in pogled skozi zadnjo šipo. Prikolice s tovorom vred navadno prekrijejo del zadnjih žarometov in registrske tablice, zato morajo biti opremljene s tretjo tablico in svojimi lastnimi delujočimi žarometi, ki potrebujejo napajanje. Kadar nosilcev ne potrebujete, jih lahko enostavno zložite iz spravite v avtomobil.

Pri vožnji s prtljažnikom ali prikolico so kolesa v zavetrju, zato je je poraba goriva manjša, tudi izpustov je manj. Zavijanje in zaviranje sta lažja, pri vzvratni vožnji pa morate biti malce previdnejši. Nekateri asistenčni sistemi ne zaznajo podaljšanega dela avtomobila, tudi slika na kameri za vzvratno vožnjo je lahko popačena.

Posebna pravila za prevoz koles v Italiji

Če s kolesi potujete v Italijo, upoštevajte njihova cestna pravila, saj so globe za prekrške lahko precej visoke. Prikolica ali prtljažnik avtomobila ne smeta podaljšati za več kot 1,2 metra, s tovorom vred pa ne smeta presegati širine vozila. Prikolica mora imeti obvezno svojo registrsko tablico in žaromete. Na prtljažnik ali prikolico za kolesa pa morate obvezno namestiti tudi aluminijasto tablico dimenzij 50 x 50 cm z rdečimi in belimi odsevnimi črtami. Tablico lahko kupite na bencinskih črpalkah ob italijanski meji ali ob njihovih cestah.

Prevoz koles v prtljažniku

Kolesa v zadnjem delu vozila prevažajte le izjemoma, saj je tak način transporta najmanj varen za potnike. Pri naletu nepritrjen tovor v kabini poleti z uničujočo silo, ki vas lahko močno poškoduje. Če kolesa zlagate v prtljažnik, podrite zadnjo klop sedežev in preverite, ali so dobro pritrjeni. Po potrebi s koles snemite sprednja kolesa in jih zložite ločeno. Dodajte še kolesarsko opremo, nato pa vse močno pripnite in privežite z varnostnimi jermeni. Priporočljivo je, da tovor zavarujete tudi z varnostno mrežo. Vozite previdno z zmanjšano hitrostjo.

O izbiri primernega nosilca za prevoz koles z vašim vozilom se lahko posvetujete s strokovnjaki na prodajnih mestih in pooblaščenih servisih Porsche Slovenija. Z veseljem vam bodo pomagali.