Podkasti so žepne radijske oddaje, ki jih lahko poslušamo, kadar želimo. Ustvarjajo jih lahko znane medijske hiše, strokovnjaki z različnih področij, ali pa ljubiteljski podkasterji, ki se poglobijo v zanimive teme. Z aplikacijami za spremljanje podkastov, kot so Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts in Pocket Casts lahko brskate po ponudbi, se nanje naročite in jih poslušate na svojih mobilnih napravah ali računalnikih. Podkastom lahko prisluhnete tudi med vožnjo, saj večina infotainment sistemov podpira povezljivost z vašimi napravami.
V jutranji prometni konici ali na daljšem potovanju vožnja hitreje mine, če lahko prisluhnete kakšnim zanimivim pogovorom, novicam iz sveta, humorju, pripovedi ali razlagi nenavadnih pojavov. Za vas smo izbrali nekaj podkastov, s katerimi lahko naredite prve korake v širni svet tega priljubljenega formata, ali pa dopolnite svojo že obstoječo zbirko najljubših oddaj.
Slovenski podkasti
Lovim ravnotežje – Najbolj poslušan slovenski podjetniški podkast ustvarja Nina Gaspari. Vsak teden pred mikrofon povabi gostjo ali gosta, s katerim se pogovarja o idejah, uspehu, življenju in vsem ostalem. Med epizodami bi lahko izpostavili pogovore z Nežo Skrt, tehnično direktorico španske vinske kleti Aiurri, radijsko voditeljico Anjo Ramšak o izgorelosti in Ladejo Godina Košir o trajnosti in krožnem gospodarstvu.
Atmosferci – Sašo Kapetanovića, Cirila Komotarja in Jureta Gregorčiča poznajo in spremljajo vsi ljubitelji avtomobilizma, saj niso le izjemni poznavalci vsega, kar se vozi po štirih kolesih, ampak vas bodo zlahka pripravili tudi do krohotanja. Obvezno prisluhnite pogovorom s Francem Primožičem, nekdanjim tankistom (tega si tudi oglejte), oblikovalcem superjaht Danom Lenardom in strokovnjakom za goriva Silvanom Simčičem.
Zelena luč – Podkast Vala202 z različnih vidikov preučuje mobilnost v 21. stoletju. Ustvarjalci z domačimi in tujimi gosti analizirajo aktualne problematike javnega prometa, nove tehnologije, infrastrukturne in energetske izzive ter uresničevanje zelenega prehoda v prometu, katerega del smo mi vsi.
N1 podkast s Suzano Lovec – Pronicljiva novinarka Suzana Lovec v studio medijske hiše N1 vabi ugledne goste z raznovrstnih področij, kot so politika, znanost, novinarstvo, šport, glasba in film. Z njimi se poglobljeno pogovarja o aktualnem dogajanju in pomembnih življenjskih temah.
Radiovedni – Oddaja Radiovedni na Valu202 čisto resno odgovarja na vprašanja, ki jih zastavljajo poslušalci. Je bil asteroid, ki je pokončal dinozavre, z Zemlje viden dlje časa? Kako v našem telesu nastajajo solze? Kako nastane pokovka? Naročite se, pa boste zvedeli. Poslušanje posebej priporočamo, kadar se vozite z otroki.
Opazovalnica – Ko bi radi odmislili vsakdanje skrbi in se za nekaj časa odklopili od smiselnega, si prižgite eno od oddaj, v kateri 'oče' slovenskega podkastanja Anže Tomič ter igralec, glasbenik in čudežni deček Jure Godler razpravljata o vsem in ničemer.
Podkasti v angleščini
Stuff you should know – Avtorja Josh Clark in Chuck Bryant na poljuden način razlagata vse od šampanjca, pojava El Nino in mitoloških pošasti do poštnih številk. Dolžina posameznih oddaj je odvisna od širine teme, gotovo pa boste vsako od njih lahko poslušali na približno 45-minutni vožnji.
McCartney: A Life in Lyrics – Če se med vožnjo ne morete odločiti med poslušanjem glasbe ali podkastov, so tile pogovori z nekdanjim Beatlom odlična rešitev. Izvedeli boste, kako so nastale nekatere najbolj priljubljene uspešnice te legendarne zasedbe, pa tudi pesmi, ki jih je kasneje pisal kot samostojnoni izvajalec.
Lore – Izjemno priljubljen in večkrat nagrajeni podkast o temačnejših plateh mitologije, folkolore in resničnega življenja je kot ustvarjen za ljubitelje zgodb, ob katerih se naježi koža.
Podkasti so lahko odlična alternativa zabavnemu sopotniku, ko se vozite sami v vozilu. Sigurno pa še vedno vaš najljubši sopotnik ostaja Porsche Group Card zato, ko se odpravite na pot, le ne pozabite nanj.