Na vsakem koncu Slovenije je nekaj kopališč, kjer se lahko osvežite v poletni vročini. Kopanje v jezerih in rekah je prav tako prijetno kot v morju, priporočljivo pa je, da to počnete na območjih, ki imajo status kopalne vode. Izbrali smo pet naravnih kopališč z lepimi plažami, kamor se lahko odpravite na osvežilni izlet.
Preden se odpravite na kopanje v naravnih vodah, preverite njihovo stanje na spletni strani Agencije RS za okolje. Spremljanje kakovosti vode na teh območjih poteka vsake 14 dni v času kopalne sezone, ki na morju traja od 1. junija do 15. septembra, na celinskih vodah pa od 15. junija do 31. avgusta. Ob posebej vročih dneh v vodo vstopajte počasi, da se telo postopoma prilagodi temperaturi vode. Preverite, kam stopate in ne skačite v vodo, če niste prepričani, da je dovolj globoka. Če boste s seboj prinesli prigrizke in napitke, vzemite še vrečko za odpadke, ki jih boste odpeljali do najbližjega odlagališča, saj naravna kopališča pogosto niso opremljena s koši. Predvsem pa vam želimo prijeten izlet in veliko lepih doživetij.
Mesečev zaliv
Zaliv sv. križa oziroma Mesečev zaliv je del naravnega rezervata Strunjan med rtoma Strunjan in Ronek. Nad njim se navpično vzpenja najvišji flišnati klif ob Jadranskem morju, pod strmo steno pa je prodnata divja plaža v obliki polmeseca. Z avtomobilom parkirajte na urejenem parkirišču v Strunjanu ali pri župnijski cerkvi Marijinega prikazanja. Pot od cerkve nadaljujte peš tako, da je cerkev na vaši desni strani, pri razpotju zavijte desno mimo okrepčevalnice in nadaljujte do razgledne točke pri kamnitem križu. Tam boste zagledali Mesečev zaliv. Pojdite desno in po 150 metrih zavijte po poti navzdol. Po dobrih 20 minutah boste prišli do plaže. Imejte v mislih, da ste na zaščitenem območju, kjer morsko dno prerašča travnik, ki v sebi skriva številne živalske vrste. S svojimi aktivnostmi ne posegajte v okolje, pozorni pa bodite tudi na kamenje, ki pada s klifa. Uživajte v čudoviti naravi in si privoščite sprostitev v osvežilni morski vodi. Oddih izkoristite še za masažo, savno ali solno terapijo v bližnji Rezidenci Ortus v Ankaranu, kjer vam bodo s kartico ugodnosti priznali popust na wellness pakete.

Ukanc ob Bohinjskem jezeru
Na zahodnem delu Bohinjskega jezera leži naselbina Ukanc, ki je malce oddaljena od turističnega vrveža in zelo blizu čudovite plaže, primerne za vse družinske člane. Ob njej se v jezero izliva reka Savica, opevana v Prešernovem Krstu pri Savici, ki malce višje izvira iz skalovja kot slap. Do njega vodi lahka označena pot od Hotela Zlatorog, na kateri boste morali premagati 553 stopnic. Pogled na bučečo vodo, ki se izliva v kotanjo in po skalah navzdol do jezera, je vsekakor vreden truda. Po sprehodu vam bo prijala osvežitev na prodnati plaži ob izlivu Savinje v jezero, kjer je voda dovolj nizka, da v njej lahko uživajo tudi otroci, z nekaj zamahi pa boste priplavali tudi do globljega dela. Brisače lahko razprostrete nekaj metrov naprej na travnatem delu obale, kjer je tudi lesen pomol, a z njega nikar ne skačite v jezero, ker je voda prenizka. Izlet v Ukanc bo popoln, če si boste ogledali še lepo urejeno staro pokopališče avstro-ogrskih vojakov iz prve svetovne vojne.

Kopališča na Nadiži
Reka Nadiža, ki izvira v Breginjskem kotu pod grebenom Stola, po 60 kilometrih pa se v Furlaniji-Julijski krajini izliva v reko Ter, na svoji poti ustvarja številna korita in tolmune, v katerih se je poleti prav prijetno osvežiti. V vasi Podbela je ob reki priljubljen Kamp Nadiža s svojim kopališčem, v bližini pa sta še kopališči pri naseljih Logje in Robič. Posebej zanimiva je plaža pod Napoleonovim mostom, ki naj bi bil že del starih rimskih poti proti vzhodnim provincam. Zraven kopališč so urejena parkirišča, kjer boste morali poravnati parkirnino.

Podzemelj na Kolpi
Kolpa je ena najčistejših, najtoplejših in najpočasnejših rek v Sloveniji, za ljubitelje narave in aktivnih počitnic pa tudi ena najbolj priljubljenih. Divja ali urejena kopališča so skoraj v vsakem kraju, ob katerem teče, turistični ponudniki v Beli krajini pa so ob njej postavili številne prijetne male kampe ali glampinge. Eden najbolj urejenih in najbolj obiskanih je v vasi Podzemelj pri Metliki, kjer je ob rahlem zavoju Kolpe nastala tudi prostrana travnata plaža. Tam si lahko sposodite SUP ali kajak, v vodi pa so tudi splavi in skakalnice, na katerih se predvsem otroci lahko zabavajo ure in ure. Za goste kampa je parkirnina brezplačna, za dnevne obiskovalce pa ne previsoka.

Velenjsko jezero
Zaradi izkopavanja lignita je najnižje dele Šaleške kotline zalila voda in nastala so tri jezera – Škalsko, Družmirsko in Velenjsko. Slednje se je v zadnjih letih razvilo v priljubljeno izletniško ali celo dopustniško destinacijo, saj je ob njem urejena plaža, ki je bila že sedemkrat razglašena za najboljše naravno kopališče v Sloveniji. Kljub temu, da marsikoga preseneti pogled na zajeten dimnik, sta zrak in voda izjemno čista. Tudi tu se lahko odpravite na potep s kajakom ali SUPom, okolico jezera pa lahko raziščete tudi z izposojenim kolesom. Na plaži so plaži so brezplačno na voljo senčniki in ležalniki, otroci pa se bodo razveselili napihljivih vodnih igral. Po kopanju si oglejte rudarsko mesto Velenje, ali pa se zabavajte pozno v noč na koncertu v Parku Vista ob obali jezera.
