Na pot s počitniško prikolico

Na pot s počitniško prikolico

Objavljeno: 29. 04. 2025

Kampiranje v prikolicah je za marsikoga več kot le prijetno preživljanje poletnih počitnic. Za vse, ki se tudi sami odločate za tak način dopustovanja, smo pripravili nekaj nasvetov za varnejšo vožnjo s prikolico do cilja, kjer vas čakata morje in sonce.

Kampiranje v prikolicah je za marsikoga več kot le prijetno preživljanje poletnih počitnic. To je pravi nomadski način življenja, pri katerem pa se nam vseeno ni treba odreči udobju lastnega premičnega doma. Za vse, ki se tudi sami odločate za tak način dopustovanja, smo pripravili nekaj nasvetov za varnejšo vožnjo s prikolico do cilja, kjer vas čakata morje in sonce.

Sodobne počitniške prikolice so opremljene s tehnologijami za lažjo vodljivost, ki v sodelovanju z avtomobilskimi asistenčnimi sistemi znatno olajšajo vožnjo. Kljub temu pa potovanje s takšnim dodatnim tovorom zahteva precejšnjo spretnost, zbranost in preudarnost.

Izbira prikolice

Naj vas pri izbiri prikolice za počitnice po vašem okusu ne vodita le prostornina in opremljenost. Prvi dejavnik naj bo razmislek o tem, kako jo boste uporabljali. Bi jo radi namestili v prijetno senco pod drevesom v avtokampu in tam ostali dlje časa? Potem lahko izberete prikolico z večjim tlorisom, kjer boste spali, kuhali in kartali, kadar bo padal dež. Če pa je vaš počitniški stil popotovanje od enega kraja do drugega, si za premično bivališče izberite manjšo prikolico, v kateri boste samo spali. Drugi dejavnik so vaše vozniške izkušnje. Začnite z majhnim domom na kolesih. Ko boste obvladali ostre ovinke, ozke prehode in vožnjo vzvratno, pa le začnite iskati kaj večjega.

Pozor: Z vozniškim dovoljenjem B kategorije lahko vozite prikolice, ki skupaj z avtomobilom ne presežejo mase 3500 kilogramov. Za vožnjo težje prikolice, katere masa skupaj z avtomobilom ne sme presegati 4250 kilogramov, boste morali v avtošoli opraviti izpit kategorije B s kodo 96. Še večje prikolice, ki skupaj z avtomobilom dosežejo največ 7000 kilogramov, pa zahtevajo vozniško dovoljenje BE kategorije.

Seveda pri izbiri počitniške prikolice upoštevajte tudi zmogljivosti vašega avtomobila. Če se na počitnice odpravljate z manjšim vozilom, vam pripročamo izbiro šotorske prikolice, ki ne tehta več kot 500 kilogramov, za vleko prikolic težkih med 1500 in 1700 kilogrami pa je dobro imeti že športnega terenca.

Razporeditev tovora

Izbrali ste prikolico, ki vas bo popeljala na počitnice, zdaj pa bo treba spakirati prtljago in jo naložiti vanjo. Da bi bila vožnja kar se da varna, jo enakomerno razporedite po prikolici in pritrdite z varnostnimi jermeni in mrežami. Če bo prikolica preveč obremenjena na sprednjem delu, bo pritisk na vlečno kljuko prevelik, kar lahko poškoduje vozilo ali pa celo odtrga kljuko in v nevarnost spravi ostale udeležence v prometu. Preveč tovora v zadnjem delu prikolice pa lahko privzdigne zadnji del avtomobila, zato lahko izgubite nadzor nad vozilom.

Pripenjanje prikolice

Prikolico pripnite na vlečno kljuko na vozilu na ravni podlagi. Priklopite dovod elektrike za svetlobna telesa in pravilno namestite vse varnostne zapore. Sodobne prikolice imajo protinihajno sklopko, ki jo med vožnjo stabilizira. Pred pričetkom vožnje preverite:

  1. pravilno delovanje smernikov ter pozicijskih, zavornih in vzvratnih luči,
  2. ali so vsi varnostni mehanizmi na priklopu v pravilnem položaju,
  3. ali je tovor pravilno razporejen po prikolici,
  4. ali zaletna naletna zavora pravilno deluje,
  5. ali so zaprta vsa okna in vrata ter predali in omarice v prikolici
  6. ali so zaprta vsa okna in vrata ter predali in omarice v prikolici
  7. ali ste izpraznili posode s tekočinami.

Vožnja s počitniško prikolico

Ko je prilkolica varno priklopljena na vozilo, se lahko odpravite na pot. Vožnja s težko, široko in višjo prikolico ni mačji kašelj, zato bodite kar se da previdni. Od doma se odpravite prej kot običajno, saj boste z dodatnim tovorom dlje potovali do cilja.

Zaradi večje teže je zavorna pot daljša, zato povečajte varnostno razdaljo. Pri vključevanju na vozni pas pospešujte do konca vključevalnega pasu, nato pa varno zapeljite na vozni pas, ko imate za to na voljo dovolj prostora. Hitrost prilagodite tovoru in nikar hitro ne zavirajte. Če ima prikolica naletno zavoro, zavirajte nežno, da se ne aktivira prezgodaj. Naletna zavora pa vam bo pomagala, če prikolica med vožnjo izgubi stabilnost. Z umirjenim zaviranjem jo bo spet stabilizirala.

POZOR: Zakonska omejitev hitrosti za vozila s priklopniki s skupno maso do vključno 3,5 tone je na avtocesti do 100 km/h. Za vozila s priklopniki s skupno maso nad 3,5 tone in vozila z lahkimi ali bivalnimi priklopniki pa je največja dovoljena hitrost na avtocestah in regionalnih cestah 80 km/h.

Zavoji naj bodo širši kot običajno, da vam bo prikolica lahko sledila. Na strmih spustih zavirajte z motorjem Preden zapeljete pod mostove, podvoze ali garaže, se spominite, da ste višji. Med prehitevanji na avtocesti imejte v mislih učinek bočnega vetra. Vzvratna vožnja s prikolico je tudi spretnost, ki jo je treba osvojiti. Pri tem vam bodo pomagala vzvratna ogledala in asistenčni sistemi, a jo je vseeno dobro vaditi, še preden se odpravite na pot. Pripročamo vam, da jo trenirate na večjem praznem prostoru, na primer nezasedenem parkirišču. Predvsem pa vam še enkrat polagamo na srce: nikar ne hitite.

Na potovanje s prikolico svoje vozilo pripravite z obiskom pooblaščenega servisa Porsche Slovenija. Preverili bodo vaše zavore in jih po potrebi zamenjali. S kartico PGC vam bodo priznali popust na originalne zavorne obloge ali kolute, pa tudi na brisalce in kabinske filtre. Predvsem pa se imejte lepo in uživajte v počitnicah.