V starih časih so imeli šolarji oktobra počitnice, da so doma pomagali pri pobiranju krompirja in drugih kmečkih opravilih, danes pa je to dobrodošel prvi oddih po nadebudnem začetku šolskega leta. Prost teden bi bilo škoda preživeti doma, zato z vami delimo tri dobre ideje, kako izkoristiti lepe jesenske dni tako, da boste navdušeni vsi družinski člani. Na potep ne pozabite vzeti kartice ugodnosti PGC, saj vas pri vsakem predlogu z njo čaka prihranek.
S kolesom po Parenzani
Po odlično urejeni kolesarski poti Parenzani lahko po trasi nekdanje železnice pridete iz Trsta do Poreča, vmes pa si ogledate številne znamenitosti in kraje v slovenski in hrvaški Istri. Pravzaprav lahko iz te pustolovščine naredite prave mini počitnice za vso družino, če si zanjo vzamete nekaj več dni. Če kolesa zahajate v Trstu in pri Škofijah prečkate mejo, si lahko odpočijete v Dekanih, ali poganjate še malce naprej do Kopra. Naslednji dan od tam štartate proti Izoli, mimo Strunjana do Portoroža in Lucije, kjer spet lahko prespite. Naslednji dan si ogledate sečoveljske soline, nato pa prečkate slovensko-hrvaško mejo in kolesarite do Buj. Tam prespite, naslednji dan pa se boste lahko ustavili v Grožnjanu in Motovunu. Skozi istrske vasi vas bo pot vodila do Poreča, kjer si boste ob morju spet nabrali moči. Na izhodišče se vrnete z avtobusom, ki kolesarje vozi nazaj do Trsta. Lahko pa si izberete tudi krajši del Parenzane, ki ga prevozite v enem samem dnevu. Podrobnejše informacije o nastanitvah, shuttle prevozih, trasi in zanimivostih najdete na spletni strani parenzana.net. Kolesarsko opremo pa lahko s kartico ugodnosti PGC ugodneje kupite v spletni trgovini ali prodajalni Fox Racing.
Aktivni počitek v Pomurju
Krompirjevih počitnic ni treba preživljati v nenehnem gibanju in akciji, lahko jih izkoristite tudi za oddih in počitek. Na Domačiji Firbas, ki leži na severovzhodu Slovenije na tromeji med Gornjo Radgono, Cerkvenjakom in Sv. Jurijem, si lahko starši odpočijete med kopanjem v poživljajočem čebru in poležavanjem na ležalniku s pogledom na sadovnjak hrušk viljamovk, medtem pa bodo otroci spoznavali in krmili domače živali na kmetiji, se vozili s traktorjem, streljali z lokom in pomagali pri kmečkih opravilih. Po pogostitvah z izjemno okusnimi domačimi jedmi pa boste zadovoljni zaspali na seniku ali v kateri od glamping hišic. Če bi vam vseeno zadišalo potepanje po čudovitih Slovenskih goricah, pa se lahko podate na predstavitveno turo z e-kolesi. Na domačiji, ki je znana po svoji velikodušni gostoljubnosti, bo zagotovo uživala cela vaša družina.
Slemenova špica v jesenskih barvah
Macesen je naš edini iglavec, ki pozimi odvrže svoje iglice, še prej pa jih obarva v žive rumene in oranžne barve. Slemenova špica je zato priljubljen cilj hribolazniških romarjev, ki jo vsako leto obiščejo zaradi te čudovite igre narave. Če jo boste obiskali z otroki, se z avtomobilom iz Kranjske gore povzpnite na prelaz Vršič, tam pa parkirajte na parkirišču. Obujte pohodniške čevlje (s kartico ugodnosti PGC vam bodo v prodajalnah in spletni trgovini Šport 11 do 31. 12. 2024 pri nakupu pohodne opreme priznali 10 % popust), oblecite več slojev oblačil in pripravite nahrbtnik z okrepčili za vso družino (ne pozabite vrečice za odpadke, ki jo boste odvrgli v domačem zabojniku). S parkirišča se odpravite proti Mojstrovki in Slemenu. Po kratkem strmem vzponu boste prišli do skale s smerokazom Mojstrovka levo. Tam se odpravite desno po poti ob vznožju Šitne glave. Po še enem strmem vzponu boste na prevalu Vratca, kjer se spet odpravite desno. Pot vas bo peljala nad dolino Tamar. Na nekokoliko strmejšem, a nezahtevnem odseku sicer precej položne poti, vam bo v pomoč jeklenica. Kmalu boste pri jezercih na Slemenu, od koder je lep pogled na Jalovec. Nadaljujte rahlo desno mimo vpisne skrinjice. Slemenovo špico z macesni barv ognja boste dosegli v nekaj minutah. Pot v eno smer vam bo z otroki vzela približno eno uro in pol.