Z avtomobilsko tehnologijo, ki napreduje z bliskovito hitrostjo, se spreminjajo tudi naše navade, povezane z mobilnostjo. Za prevoz od točke A do točke B uporabljamo različna prevozna sredstva, poleg hitrosti in varnosti pa je vedno bolj v ospredju tudi okoljska ozaveščenost. Dobrodošli v novi dobi pametnega prometa.
Po napovedih Združenih narodov, naj bi do leta 2050 v večjih mestih živelo približno 70 odstotkov vseh prebivalcev (danes jih v metropolah živi približno 55 odstotkov). Večje število ljudi pa pomeni tudi večjo prometno obremenitev, ki se ji bo marsikatero mesto zelo težko prilagodilo. Najbolj enostavna rešitev bi bila gradnja novih cest, ampak s tem bi dali avtomobilom le še več prostora in še bolj zgostili promet po ulicah. Zato se nekatera mesta povečanemu številu vsakdanjih poti prilagajajo s pametno infrastrukturo in spodbujanjem različnih oblik mobilnosti, kar dobro vpliva tudi na okolje in počutje meščanov. Nekatere od rešitev lahko opazimo tudi na naših cestah in ulicah.
Kombiniran prevoz
Prometni strokovnjaki v nekaterih mestih o javnem prometu ne razmišljajo več samo kot o posameznih med seboj ločenih načinih prevoza, ampak poskušajo z različnimi prevoznimi sredstvi potnikom omogočiti najhitrejšo možno do cilja. To pomeni, da se lahko v mesto pripeljete z medkrajevnim avtobusom, z njega pa brez daljšega čakanja prestopite na mestni avtobus, ki vas pripelje v bližino vaše destinacije. Na avtobusni postaji si sposodite mestno kolo in se pripeljete čisto do cilja. Vse z eno vozovnico. Shranjena je na vašem mobilnem telefonu v aplikaciji, ki vam pomaga tudi načrtovati najhitrejšo pot mimo zastojev in del na cesti. To se imenuje intermodalni oziroma kombiniran prevoz.
Souporaba avtomobila
Časi, ko je nakup prvega avtomobila pomenil, da smo zdaj res odrasli, so mimo. Avto si lahko izposodimo le takrat, ko ga potrebujemo. Izposoja pri ponudnikih tovrstnih storitev je zelo preprosta: aplikacija poišče najbližji prosti avtomobil (za to so še posebej primerni električni avtomobili), ga rezervira za določen čas, odklene in požene na pot. Ponekod pa si avtomobile skupaj s stroški vzdrževanja delijo tudi sorodniki, prijatelji ali celo sosedje. Oseba, ki je lastnik vozila, določi proste termine za uporabo in jih objavi na digitalni platformi. Dostop do urnika in zemljevida, kje se vozilo nahaja, omogoči najemnikom, ki ga lahko odklenejo s pametnimi napravami.
Pametno parkiranje
Težko bi našli mesto, ki ima ves dan na razpolago dovolj parkirnih mest za vse, ki se vanj pripeljejo s svojimi vozili. Aplikacije za plačevanje parkirnine na ulici ali v javnih garažah so že stalnica, s pridom jih uporabljamo tudi pri nas, v tujini pa nekateri ponudniki razvijajo tudi aplikacije, ki s pomočjo radarskih senzorjev na ulicah ali ultrazvočnih senzorjev na avtomobilih spremljajo zasedenost parkirnih mest in jo v realnem času prikazujejo na zemljevidu. Ponekod k rešitvi problema parkiranja pristopajo tudi prebivalci in podjetja, ki svoja parkirna mesta oddajo takrat, ko jih ne uporabljajo sami.
Skupne vožnje
Mobilni telefoni so nam nadomestili fotoaparate, kalkulatorje, denarnice, kompase in zemljevide, pa tudi dvignjene palce, s katerimi smo nekdaj voznikom pokazali, da iščemo prevoz. Danes je dovolj, da si naložite eno od aplikacij, s katero vozniki obveščajo, kam in kdaj bodo potovali, ter koliko potnikov lahko sprejmejo na vožnjo. Skupinske prevoze, ki so tudi dober način za širjenje družabne mreže, ponekod spodbujajo tudi podjetja ali univerze, v ZDA pa polna osebna vozila lahko ponekod vozijo po posebnih voznih pasovih, s čimer se izognejo prometnim zamaškom.
Mikromobilnost
Električni skiroji in električna kolesa, javna kolesa za izposojo, rolke, tovorna kolesa in skuterji so vedno bolj priljubljeni načini mobilnosti tudi v naših urbanih središčih. Prometni strokovnjaki o njih nič več ne razmišljajo kot o postranskih oblikah prevoza, ampak postajajo polnopravni udeleženci v prometu. Mestni promet zato ponekod že prilagajajo tako, da krčijo prostor namenjen avtomobilom in širijo tistega, ki spodbuja okolju prijaznejšo mikromobilnost.
Mikromobilnost spodbujamo tudi pri Porsche Group Card, saj si z našo kartico ugodnosti lahko ugodneje izposodite električna kolesa pri ponudniku PAC v Bohinju ali pri Discover by Bike na Bledu.