Tudi hišni ljubljenček je lahko vaš sopotnik

Tudi hišni ljubljenček je lahko vaš sopotnik

Obisk veterinarja, dnevna opravila v mestu, športni potep po oddaljenem kraju, letni obisk morja ali skok v tujino. Mnogo priložnosti, ko se vam na poti v avtomobilu pridružijo vaši mali živalski sopotniki, ker jih zelo težko pustite same doma. Kljub vašim dobrim namenom pa takšni podvigi od vas zahtevajo veliko načrtovanja in dobre priprave, saj lahko le tako zagotovite udobno in varno vožnjo prav vsem potnikom v avtomobilu. V ta namen smo za vas raziskali, na kaj vse morate biti pozorni, ko se z ljubljenčkom odpravite na pot.

Koga lahko vzamemo na pot?

Sicer še vedno velja, da vam v avtomobilu najpogosteje delajo družbo mačke ali psi, vendar pa to še ne pomeni, da s seboj na pot ne bi mogli odpeljati tudi nekaj bolj eksotičnega, kot so na primer kuščarji ali kače. Predvsem morate biti pozorni, ko se odpravljate v tujino, saj gre v takšnih primerih za netrgovske premike, pri katerih morejo naši hišni ljubljenčki izpolnjevati osnovne pogoje, ki so določeni z posebno zakonsko Uredbo EU. V grobem bi to pomenilo, da morejo biti vaši hišni ljubljenčki ustrezno označeni, imeti urejeno zdravstveno varstvo ter vso potrebno spremno dokumentacijo.

Pogosto se zatakne pri opremi

Vsakokrat, ko se odpravite na pot z vašim živalskim sopotnikom, je zelo pomembno, da je ta med vožnjo dobro pripet, saj se bo v nasprotnem primeru premikal po avtomobilu in odvračal vašo pozornost stran od dogajanja na cesti. V primeru prometne nesreče pa lahko tudi resno poškoduje sebe ali vas. Da bi se učinkovito izognili takšnim pripetljajem in vašemu ljubljenčku istočasno zagotovili prijetno in udobno vožnjo, je prvi najpomembnejši korak izbira prave opreme.

Uporaba varnostnega pasu z oprsnico

Varnostni pas vam omogoča, da vašo domačo žival (največkrat psa) preko posebne oprsnice privežete na dve zaščitni točki v avtomobilu. S takšnim sistemom boste vašemu ljubljenčku zagotovili stabilnost na enem mestu in enakomerno razporeditev sil v primeru trka.

Prednost takšnega dodatka pa ni zgolj zaščita, ampak tudi dobro počutje vašega ljubljenčka, saj bo tako prisoten z vami v avtomobilu in ne v prtljažniku, kjer bi se lahko počutil klavstrofobično ali doživel slabost med vožnjo. Pas lahko zelo enostavno ustavite v vsak avtomobil, vendar velja poudariti, da vaš živalski sopotnik pri tem zasede vsaj eno sedalno meso v kabini – poskrbeti morate tudi, da je zračna blazina na tem mestu izklopljena, saj bo v primeru aktivacije poškodovala vašega ljubljenčka.

Dve vrsti zaščitnih pregrad

V tem sklopu lahko izbirate med posebno sedežno prevleko v obliki vreče ali prtljažnikom s pregradno mrežo, ki predstavljata fizično prepreko med vašim ljubljenčkom in preostalimi potniki v avtomobilu. Res je, da si boste s takšnim sistemom olajšali pripravo na vožnjo in priskrbeli nekoliko več udobja za vašega kosmatinca,

vendar pa to še ne pomeni, da mu boste s tem zagotovili tudi varnost med samo vožnjo. Če se odločite za takšno opremo, vam priporočamo, da njeno uporabo kombinirate še z varnostnim pasom, saj boste le tako učinkovito preprečili poškodbe vašega živalskega sopotnika v primeru trka.

  Strokovnjaki prisegajo na transportni boks

Kljub vsem sedaj omenjenim možnostim se je uporaba transportnega boksa (predvsem za pse) izkazala kot najboljša rešitev, vendar le, če ob nakupu izberete pravilnega in ga znate ustrezno namestiti v prtljažni prostor. Izbirate lahko med čvrstimi in zračnimi aluminijastimi (najprimernejši, ker se ne pregrevajo in zdržijo velike obremenitve), žičnatimi in plastičnimi ter priročnimi platnenimi, ki jih je za razliko od ostalih potrebno namestiti na zadnje sedeže.

Poleg materialov je zelo pomembno še, da ste pozorni na velikost boksa – ta more biti ravno dovolj velik, da se bo vaš ljubljenček v njem lahko normalno obrnil, se med sedenjem z glavo dotikal stropa in imel dovolj prostora, da bo lahko stegnil prednje tačke. Boks naslonite na naslonjala zadnjih sedežev (v prtljažnem prostoru) in ga po potrebi obložite z blazinami, saj boste tako preprečili njegovo drsenje ali premetavanje med vožnjo.

💡 Že veste, da pri nas lahko izbirate med široko ponudbo opreme za pse? Za vas smo pripravili krajši seznam izdelkov, s katerimi lahko opremite vaš avtomobil.

Audi

  • pas z oprsnico v velikosti S 
  • varnostni pas v velikostih M, L in XL
  • Zaščitna odeja za zadnje sedeže  

Škoda

  • varnostni pas v velikosti S, M, L in XL
  • zaščitna odeja za zadnje sedeže

Seat

  • torba za prevoz v velikosti: 48 cm X 30 cm X 30 cm
  • zaščitna odeja za zadnje sedeže
  • zaščitna odeja za prtljažnik
  • pas z oprsnico v velikosti S, M, L in XL

Pred vožnjo in med vožnjo

Skrb za najboljše udobje vašega ljubljenčka se ne zaključi zgolj s pravilno izbiro opreme, ampak je zelo pomembno, da nekaj pozornosti namenite tudi predpripravi na vožnjo ter samim potrebam živali med vožnjo.

Vsakega ljubljenčka je potrebno navaditi na vožnjo

Zelo pomembno je, da vašega ljubljenčka postopoma privajate na vožnjo – predvsem če bi ga v prihodnosti radi vzeli s seboj na daljša potovanja. V vašem avtomobilu kosmatincu določite stalno mesto, opremite ga z njegovimi najljubšimi pripomočki (odejico ali igračkami) in pri izbranem mestu vztrajajte.

Pred samo vožnjo mu namenite nekaj časa, da opravi vse potrebe, in ga ne hranite – slednje predvsem velja za ljubljenčke, ki še niso vajeni vožnje in bi med potovanjem morda lahko doživeli slabost. Prve vožnje namenite potovanjem v bližnji park ali podobnim krajšim destinacijam, nato pa lahko čas potovanja postopoma podaljšate.

Obisk veterinarja

Se vaš ljubljenček kljub vsem vašim trudom še kar ni privadil na vožnjo? V tem primeru je najbolje, da se po pomoč obrnete k veterinarju, ki vam bo znal ustrezno svetovati glede sredstev za pomiritev in preprečevanje slabosti - prilagojene na starost, pasmo in zdravstvene težave vašega kosmatinca. Pri veterinarju lahko opravite tudi cepljenje proti steklini in mikročipiranje, ki ju boste potrebovali v primeru obiska večine držav Evropske unije.

Na daljšem potovanju

Ko se odločite za daljše potovanje z vašim ljubljenčkom, najprej poskrbite, da ste za pot pripravili vse potrebno. Pri tem vam svetujemo, da si pripravite posebno potovalno torbo, ki bo poskrbela, da boste na poti vedno imeli vse pri roki. V takšno torbo spadajo vsi potovalni dokumenti, zdravila, hrana, posodici za hrano in vodo, zaloga vode, igračke, vrečke za iztrebke in čistilo. Ko ste enkrat na poti je zelo pomembno, da skrbno načrtujete vaše postanke, 

saj bo vaš ljubljenček enako kot vi potreboval premore med vožnjo. Veterinarji svetujejo, da na vsaki 2h vožnje opravite 15min postanek ter v tem času vašemu kosmatincu namenite krajši sprehod, mu pripravite manjši obrok in mu ponudite vodo. Med samo vožnjo poskrbite še za ustrezno temperaturo v avtomobilu in ne pretiravajte z glasno glasbo, saj bi to lahko vašega ljubljenčka po nepotrebnem vznemirilo.

Nikoli me ne pusti samega

Še zadnje pravilo vsakega potovanja, ki pa ga ne smete v noben primeru zanemariti, je, da vašega ljubljenčka nikoli ne smete pustiti samega v avtu – niti za krajši čas. Vaš avtomobil se namreč v stanju nedelovanja zelo hitro spremeni v vročinsko past zaradi hitrega pregrevanja in pomankanja prezračevanja. Takšno ravnanje se pogosto konča tragično, saj živali zelo slabo prenašajo vročino. Če na vašem potovanju opazite podobno dogajanje, ne oklevajte in takoj ukrepajte. Dejanje prijavite policiji in poskusite čim prej najti lastnika avtomobila.