Ceste za pravi užitek v vožnji

Ceste za pravi užitek v vožnji

Pot je pomembnejša od cilja, je nekoč rekel naš znameniti alpinist Nejc Zaplotnik, z njim pa se strinjajo tudi vozniki, ki se s svojimi avtomobili podajo na pot samo zato, da bi uživali v vožnji.

Pot je pomembnejša od cilja, je nekoč rekel naš znameniti alpinist Nejc Zaplotnik, z njim pa se strinjajo tudi vozniki, ki se s svojimi avtomobili podajo na pot samo zato, da bi uživali v vožnji. Če ste med njimi, vas bomo navdahnili s tremi slovenskimi cestami, ki od voznikov zahtevajo nekaj spretnosti, a vas bodo zanje nagradile s čudovitim doživetjem v čudovitem naravnem okolju.

Iz Kočevja v Osilnico

Pot, ki je prebivalce Osilniške doline ob mejni reki Kolpi vodila v najbližje mesto Kočevje, se je leta 2007 z otvoritvijo ceste čez prelaz Strma reber skrajšala za krepkih 30 kilometrov. S svojimi ovinki je nemudoma postala priljubljena med avtomobilisti, motoristi, kolesarji in rolkarji, njene osupljive razglede pa so upodobile tudi hollywoodske filmske ekipe. Na vrhu tisoč metrov visokega prelaza popotnike najprej pozdravi lesena upodobitev Petra Klepca, pravljičnega junaka, ki naj bi živel v teh krajih, nato pa se cesta začne s 14 odstotnim naklonom spuščati proti dolini. Njenih 19 serpentin, s katerih pogled sega čez osupljivo lep prvinski Kočevski pragozd in hrvaški narodni park Risnjak, vas bo pripeljalo v Osilnico, ki je bila nekoč pomembna trgovska postaja, danes pa je najmanjša slovenska občina po številu prebivalcev. Ljubitelji rekreacije boste ob reki Kolpi našli čudovite pohodniške in kolesarske poti.

Cesta na Mangartsko sedlo

Mogočna gora Mangart je priljubljen cilj izkušenih planincev, cesta na Mangartsko sedlo pa je zelo priljubljena med pustolovskimi ljubitelji vožnje. Na 2072 metrih je to najvišje ležeča cesta v Sloveniji. Od vznožja do vrha se povzpne za 980 metrov višinske razlike, prevozna pa je do devetega kilometra. Ponekod je strma, ovinkasta in na nekaterih delih precej izpostavljena. Vožnja po njej je pristno doživetje alpskega sveta v svoji najbolj surovi podobi, saj vas večino poti spremlja skalovje. Leta 1938 naj bi jo v pičlega pol leta leta med aprilom in oktobrom zgradilo približno 500 italijanskih vojakov. Med drugim so v skale vklesali tudi pet kratkih predorov in nekaj počivališč, kjer se lahko ustavite in uživate v razgledih. Preden pa se odpravite na pot, preverite trenutne razmere na cesti, saj je v zimskih mesecih pogosto zaprta.

Cesta na Areh

Čar ceste, ki vodi iz Maribora na Pohorje slovi med kolesarji, rolkarji in avtomobilisti, zato previdnost ni odveč. Ta pa prav nič ne zmanjša užitka v vožnji, saj se bodo tu odlično odrezali vozniki, ki bolj kot hitrost cenijo spretnost in zbranost. Cesto obdaja čudovit pohorski gozd, ki ga tu in tam prekinejo pašniki. V toplejših mesecih si boste želeli odpreti okna in globoko vdihniti vonj po drevesih, zeliščih in svežem zraku. Vožnja vas bo sprostila in umirila, na dolgih in ostrih zavojih pa boste imeli občutek, da plujete po morju. Med njimi najbolj slovi znameniti odcep pri Bolfenku, kjer so tudi znana športno rekreativna središča. Na koncu poti se ustavite v Ruški koči na Arehu, kjer se lahko okrepčate z lokalnimi jedmi, kot so pohorski pisker, gobova juha z žganci in pohorska omleta.

Zapeljite se po teh čudovitih poteh s svojim najljubšim sopotnikom - Porsche Group Card