Kako kupiti družinski avto?
Kako kupiti družinski avto? | ŠKODA
.jpg)
Družinski avto je namenjen zelo raznolikim potem s sila živahnimi potniki, zato ga je treba izbrati še posebej pozorno. Kako?
Ko v naš svet pridejo otroci, se spremenita tudi naše pojmovanje in uporaba avtomobila. Če smo se prej lahko po želji, navdihu in finančnih zmožnostih podili za trendi, športnostjo, konjskimi močmi, užitki zgoraj brez in še kakšno lastnostjo, ki je predvsem božala naše srce in čustva, se s prihodom otrok stvari obrnejo na glavo. Majhen avto, luksuzno limuzino, športni kupe ali celo kabriolet je najbolje kar takoj zamenjati za vozilo, ki lahko vase brez težav, predvsem pa varno sprejme vso vašo družinico ter velik otroški voziček in lupinico. Ni pa prostornost vse, kar pri družinskem avtu kaj šteje!
1. Varnost je na prvem mestu
Nič na svetu ni bolj pomembno kot varnost vaše družine, zato naj vam bo ta pri nakupu novega vozila najvišja prioriteta. To danes pomeni več kot vseh pet zvezdic na testih Euro NCAP. Seveda so odlične ocene v primeru nesreče in zaščita potnikov še kako pomembne (predvsem seveda tisti del, ki s pomočjo odstotkov natančneje opredeljuje doseženo stopnjo varnosti otrok v avtomobilu in ga konzorcij tudi izpostavlja), a še bolje je, če se nesreči lahko izognete. Se strinjate, kajne?
Sodobni družinski avtomobili so ob že znanih elementih aktivne in pasivne varnosti (zračne blazine, ABS, ESP …) lahko opremljeni s širokim naborom varnostnih asistenčnih sistemov in opreme, pri čemer je kar nekaj sistemov že serijsko vgrajenih, kot je na primer sistem za opozarjanje na pravilen tlak v pnevmatikah (TPMS), vsi skupaj pa pojem varnosti dvignejo na povsem novo raven.
Sistem proti nenamernemu zapuščanju voznega pasu, sistem, ki opozarja na vozila v mrtvem kotu, sistem za opozarjanje na prečni promet zadaj, radarski tempomat z uravnavanjem hitrosti (in še omejevalnik hitrosti), predvsem pa sistem za samodejno zaviranje v sili v mestu (s prepoznavanjem pešcev) in ustavitev v primeru trka so asistenti, na katere bodite pri nakupu še posebej pozorni! Treba pa je povedati, da je spisek uporabnih asistenčnih sistemov seveda precej daljši, vendar odvisen tudi od potreb in globine denarnice. Vsekakor pa gre za odlično investicijo.
Aktivna varnost je vsaj tako pomembna kot pasivna. Zato upoštevajte tudi dobro počutje za volanom (namestitev, prilagodljivost) ter preglednost (tudi nazaj), bližino in razmestitev stikal … Ne nazadnje, čeprav ne v prvi vrsti, pa so pomembne tudi vozne lastnosti. Najšibkejši pogonski stroj v ponudbi ni nujno tudi najvarčnejši, sploh ko je avto polno natovorjen (kar pogosto zagotovo bo), nekaj rezerve moči pa je vedno dobrodošle za sproščeno vožnjo.
2. Kako velike so pravzaprav vaše potrebe?
Kot mlada družina si raje privoščite večje vozilo, kot ga z malim naraščajem dejansko potrebujete, saj boste tako bolje pripravljeni na morebitno povečanje družine. Pari z enim majhnim otrokom imajo povsem drugačne potrebe kot starši z več otroki, starejši otroci pa želijo in potrebujejo drugačen način prevoza kot majhni. To se zdi logično, vendar pa veliko novopečenih staršev pozablja, da se bodo družinske potrebe z leti spreminjale. Ne le da bo otrok postal starejši in večji, družina se bo morda povečala, otroci bodo dobili prijatelje ali pa bo v vaše življenje na ganljivo prigovarjanje malčkov vstopil hišni ljubljenček. Tudi če vsega tega ta hip še ne načrtujete, vas bo življenje v najboljšem primeru ujelo nepripravljene, v najslabšem primeru pa vam bo povzročilo dodatne stroške.
Nekateri modeli vozil ponujajo možnost dodatne, tretje sedežne vrste za dva dodatna potnika. O tem velja vsaj razmisliti, saj ste s tem lahko pripravljeni na (občasne) prevoze prijateljev svojih otrok pa še babico ali dedka tako lahko tudi večja družina vzame s seboj na izlet. Dodatna sedeža je sicer mogoče enostavno in hitro pospraviti v dno prtljažnika.
3. Vse na svoje mesto
Vsekakor izberite vozilo, ki ponuja veliko odlagalnih površin in prostora za spravilo otroških igrač, knjižic, hrane, pijače, mobilnikov in drugih nepogrešljivih pripomočkov družinskega vsakdana. Preverite tudi možnost namestitve posebnih zadrževalnih mrež in/ali pregradnih sistemov v čim večjem prtljažniku, ki bodo učinkovito zadržali igrače, žogo, torbo in druge predmete, da ne bodo drseli ali se prevračali po prtljažniku. Nepremočljivo (gumirano) dno prtljažnika pa vas bo rešilo, ko boste morali po malega junaka na blatno in razmočeno nogometno zelenico ali na kolesarski trening, pa tudi umazana kolesa otroškega vozička boste z veliko lažjim srcem spravili v prtljažnik po sprehodu v naravi.
Otroški sedeži naj bodo za lažje, hitrejše in varnejše nameščanje opremljeni s priključki Isofix, sovoznikovo zračno blazino pa mora biti mogoče izklopiti za primer namestitve lupinice oziroma otroškega sedeža v nasprotni smeri vožnje na sovoznikov sedež. Preprosteje ko lahko to storite, bolje je.
4. Otrokom prijazno
Avtomobilski proizvajalci ponujajo veliko otrokom prijaznih lastnosti in funkcij, na katere pri nakupu vozila ne gre pozabiti. Zelo prav pridejo integrirani senčniki in zatemnjena stekla od B-stebrička dalje, ki močno zmanjšajo vdor sončne svetlobe v vozilo. Po drugi strani pa panoramsko strešno okno pomeni več prijazne dnevne svetlobe in dobrodošlo animacijo malčkov, ki se tako radi zagledajo v dogajanje nad seboj.
Temna notranjost je odlična pri prikrivanju sledi polivanja, slinjenja in drugih madežev, ki pridejo v paketu z majhnim otrokom. Zato se raje izogibajte svetli ali bež notranjosti, usnje pa je zelo praktična rešitev, saj lahko madeže in sledi polivanja preprosto obrišete s krpo.
Mnogi starši ne morejo prehvaliti fiksnih ali premičnih zaslonov, ki otrokom med potjo predvajajo najljubše risanke ali pa jim omogočajo igranje videoigric. Če za takšen videosistem ni možnosti pri nakupu, si ga lahko omislite kasneje. Na trgu je precej cenovno dostopnih izdelkov, ki jih enostavno namestite in priklopite na 12-voltno vtičnico ali še bolje v USB-vmesnik (ponekod lahko dokupite tudi 220-voltno vtičnico, pri kateri je mogoče polniti na primer tudi računalnik). Tudi zato je pomembno, da ima vozilo čim več različnih priključkov, s pomočjo katerih lahko predvajate glasbo, filme in igrice, vožnja pa bo za vse prijetnejša.
Pomislite tudi na namestitvena ogrodja za telefon ali tablični računalnik, ki jih mnogi proizvajalci ponujajo v sklopu dopolnilne opreme (namestitev na ogrodje vzglavnikov, v sredinski naslon za roke …). Praktične so tudi dvižne mizice na hrbtni strani prednjih sedežev, ki so v ponudbi večine družinskih modelov. Ponujajo možnost pisanja in risanja pa tudi odlaganja igrač, kozarca ali stekleničke. In še nekaj velja sprejeti z navdušenjem – odstranljiv košek za smeti, če ga avtomobil ponuja.
5. Na stežaj odprite vrata
Iskanje petvratnega vozila namesto trivratnega je pravzaprav samoumevno, posebno pozornost pa namenite tudi odpiranju zadnjih vrat. Ta naj se odpirajo dovolj široko, da lahko na zadnjo klop brez težav namestite otroški sedež ter vanj in iz njega brez bušk in bolečin v križu spravite tudi otroka. Širok kot odpiranja vrat je še posebej priročen, če z vozilom pogosto prevažate tudi starejše člane družine oziroma ljudi z omejenimi gibalnimi sposobnostmi.
Seveda preverite tudi kot odpiranja petih, prtljažnih vrat, še posebej, če se ne boste odločali za limuzino (kar je skoraj logično). Ta kot je pomemben zaradi varnosti vaše glave pa tudi višine stropa garaže. Možnost električnega odpiranja vrat se zdi luksuz, vendar je s polnimi rokami vrečk ali celo z otrokom v naročju samodejno odpiranje vrat (tudi z namišljeno brco pod odbijač) vse prej kot to – je dobrodošla pomoč, ki olajša življenje. Enako velja za prostoročno odklepanje, zaklepanje in zagon vozila s sistemom KESSY.
6. Uporabnost je ključna
Vodilo pa naj vam ne bo le velikost prtljažnika. Najprej preverite višino nakladalnega roba prtljažnika, ki ne sme biti prevelika, saj visok rob, preko katerega boste morali zlagati voziček, ni najbolj praktičen. Višina in širina odprtine sta sila pomembni meri (ravno tako tudi kot odpiranja), še posebej pri bolj nerodnih vozičkih. Ravno prtljažno dno je prijazno za prevažanje velikih predmetov, prav tako je priročna možnost podiranja naslonjal zadnjih sedežev s prožili v prtljažniku. In njihovo zlaganje v razmerju 60 : 40 naj bo pravilo.
Praktičnost in uporabnost seveda pomenita tudi ustrezno notranjo opremo in obdelavo prtljažnika, kamor sodijo na primer dodatna osvetlitev, polička (z možnostjo več višin namestitve), vsaj ena 12-voltna vtičnica (na primer za hladilno torbo), dvojno dno, kljukice in podobno.
7. Na zadnji klopi
Vzdolžno pomična zadnja klop in v več položajev nastavljiv naslonski del sedeža sta odlična stvar. Klop lahko pomaknete povsem nazaj, s tem povečate prostor za noge potnikov zadaj in z bolj ležečim naslonom poskrbite za več udobja. Če zadnjo klop pomaknete bolj naprej, s tem povečate prostornino prtljažnika, malim potnikom v otroških sedežih pa tisti spredaj lažje podajo stekleničko ali hrano. In da boste mladež na zadnjih sedežih lažje nadzirali, nekateri proizvajalci že ponujajo sistem videonadzora (s posebno kamero in projekcijo na osrednji zaslon), hkrati pa lažjo komunikacijo omogoča sistem, ki ojača voznikov glas in ga v realnem času predvaja po zvočnikih v zadnjem delu avta.
8. Kaj radi počnete?
Prosti čas je enako pomemben kot službene obveznosti. Imate čoln oziroma počitniško prikolico, brez katerih si ne predstavljate pravega dopusta ali vikend izleta? Se pogosto odpravite v gore ali na smučišča, radi odkrivate povsem nove poti in skrite kotičke dežele? Ste pogosto v vlogi taksista preostalim članom družine? Vse to naj vpliva ne samo na osnovni izbor novega štirikolesnika, pač pa tudi na njegovo opremo, moč motorja, velikost in tudi tip (velikoprostorec, kombi, kombilimuzina …). Družinski avto ni zgolj vozilo za vsakodnevno uporabo in opravke, slej ko prej se bo znašel v vlogi, na katero morda danes niti ne pomislite.
9. Kje živite?
Slovenija je resda majhna, vendar zelo raznolika dežela, posejana s hribi in dolinami, skozi leto pa se izmenjujejo dež, sneg in sonce. Če na primer prebivate v predelih, kjer pogosteje sneži ali dežuje, potem velja razmisliti o štirikolesnem pogonu, večji odmik od tal pa boste pri novem družinskem vozilu cenili tudi vsi tisti, ki se do cilja pogosto prebijate skozi kak pesek in blato. Tu so seveda tudi sodobni SUV-modeli in tako imenovani križanci ali crossover modeli (vmesna stopnja med limuzinami in SUV-modeli, običajno le s prednjim pogonom). Vsi ti so danes v mnogočem že zamenjali klasične velikoprostorce, saj ponujajo njihovo praktičnost in prostornost, hkrati pa dodajajo vseopravilnost in prehodnost. Zaradi njihove višine pa pred nakupom seveda ne pozabite izmeriti garaže in pregledati dovozne poti.
10. Koliko si zares lahko privoščite?
Še pred nakupom vozila preverite, v kakšni kondiciji so družinske finance in koliko si zares lahko privoščite, ne da bi prihodnja leta z otrokom preživeli »ob kruhu in vodi«. Ne podajte se v nakup vozila, ki presega vaše trenutne finančne zmožnosti. Preverite različne opcije financiranja, dodobra preštejte prihranke, izračunajte prihodke in odštejte stroške, ne pozabite na redno vzdrževanje vozila in servise ter obenem pomislite na potrebe v prihodnosti. Nakup in uporaba vozila za daljše obdobje sta običajno cenejša, kot da avto menjate na vsakih nekaj let ali kupite že rabljen avto, ki vam lahko kmalu nakoplje velike stroške.