Visoke temperature prinašajo dodatno odgovornost
Visoke temperature prinašajo dodatno odgovornost | Volkswagen
.jpg)
Poletje se že kaže v vsej svoji moči. Visokih temperatur so morda veselijo najmlajši, ki komaj čakajo čofotanje v morju ali jezeru ter družbo prijateljev izven šolskih klopi, a vročina prinaša kar nekaj nevarnosti, predvsem tistim, ki čas visokih temperatur preživijo v avtomobilu.
Temperatura v avtomobilu v eni uri naraste tudi do 60 stopinj Celzija
Avtomobil se pod močnim poletnim soncem dejansko spremeni v toplo gredo, kar omogoča, da lahko v pol ure notranja temperatura naraste vse do 45 stopinj Celzija. Saj veste, ko se ustavite pred lekarno ali skočite po tisto “eno stvar” v trgovino, velikokrat mine ravno toliko.
A teh 30 minut je lahko izredno nevarnih. V spodnji tabeli smo pripravili prikaz rasti temperature v zaprtem avtomobilu. Kaj se torej dogaja z notranjo temperaturo v zaprtem avtomobilu po petih, 10, 30 in 60 minutah.
Kot je razvidno iz tabele, je že pri zunanji temperaturi 24 stopinj Celzija po petih minutah notranjost avtomobila segreta na skoraj 30 stopinj Celzija, pri zunanji temperaturi 30 stopinj Celzija pa je po 30 minutah v notranjosti že za 16 stopinj Celzija bolj vroče. Ob višjih temperaturah zunanjosti temperatura v notranjosti skokovito raste.
Kako se odzvati, če vidimo osebo ali žival v zaprtem avtomobilu?
Statistika je skrb vzbujajoča. Četudi v Evropi redkeje pride do najhujših posledic, te niso izključene, na kar nas opominja primer nesrečne deklice na Reki iz leta 2019. V ZDA pa vsako leto zaradi podobnih situacij povprečno umre kar 37 otrok!
Pomembno je, da kot priča tovrstnim dogodkom ravnamo odločno in dovolj hitro. S tem, kakšne bodo posledice vašega dejanja (če je treba morda razbiti steklo), se lahko ukvarjate kasneje. Kaj torej storiti, če se komu zgodi, da v zaprtem avtomobilu ob visokih temperaturah pozabi na otroka ali žival? Predstavljamo vam tri ključne korake, ki jih za tovrstne primere navaja AMZS.
1. korak: Preverite, ali je v bližini voznik. Povprašajte ljudi v okolici, morda druge voznike avtomobilov, ki so parkirani neposredno v bližini ali se, če se to zgodi na parkirišču nakupovalnega centra, obrnite na odgovorne v trgovini.
2. korak: Če voznika ne najdete, pokličite policijo oziroma 112 in sledite navodilom.
3. korak: V primeru, da je pomoč predaleč, velja razmisliti o tem, kako bi dodatno pomagali sami. Po oceni situacije se lahko zgodi, da je treba pri zaklenjenem avtomobilu razbiti stekla oziroma kako drugače vlomiti v notranjost.
Šest nasvetov, kako uporabljati avtomobil v času visokih temperatur
Ker preventiva prinaša največjo prednost in je pomembno, da kot voznik storite vse, kar je v vaši moči, da se izognete najvišjim temperaturam v notranjosti avtomobila in posledicam, ki jih te prinašajo, si preberite tudi pet praktičnih nasvetov za uporabo avtomobila v času visokih poletnih temperatur.
1. Avtomobil parkirajte v senci.
Senca je vaš prijatelj, a ne pozabite, da če avtomobil parkirate za pol dneva, potem se bo tudi senca premaknila s soncem. Če ni druge možnosti in vam okolica oziroma parkirišče to dopušča, odprite okna na obeh straneh: kroženje zraka bo znatno zmanjšalo temperaturo v notranjosti.
Še majhen nasvet: ob parkiranju obrnite volan tako, da je njegov zgornji del spodaj. Ko boste spet sedli za volan, ga boste tako držali za bolj hladen del.
2. Odstranite potencialno eksplozivna telesa
Iz svojega avtomobila odstranite pijače z mehurčki, razpršila v pločevinkah, vžigalnike in priložnostne mini baterije. Če se bo notranjost vašega avtomobila prekomerno segrela, lahko pride do pregrevanja in ta telesa lahko postanejo eksplozivna.
3. Uporabljajte posebna sredstva za nego.
Vaš avtomobil v poletnem času potrebuje posebno pozornost. Za vzdrževanje zato uporabite posebna sredstva za nego. Ker z dodatno vročino blazine postajajo trše, bo losjon za usnjene dodatke poskrbel za mehkobo ter zaščito blazin pred sušenjem in pokanjem. Za karoserijo pa lahko poskrbite z voskom z UV-filtrom, ki bo preprečil poškodbe barve in laka.
4. Voda, voda, voda
Naloga voznika je osredotočenost na vožnjo. V poletnem času imejte vedno pri roki vodo, saj vam bo pogosto pitje pomagalo preprečiti toplotni udar in ostati osredotočeni na vožnjo.
5. Skrbno odstranjujte umazanijo.
V poletnem času so temperature višje, kar omogoča hitrejše kemijske reakcije. Konkreten primer: iztrebki ptic na pokrovu ali strehi vašega avtomobila vsebujejo organske kisline, ki uničujejo barvo in lak. Zaradi visokih temperatur lahko tako hitreje pride do trajnejših poškodb.
6. Uporaba zaščitne folije
Če nad armaturno ploščo razprostrete zaščitno folijo ali pa jo zataknete na vetrobransko steklo, lahko pomembno omejite temperature v notranjosti.
Torej, poletje je tu in naj bo varnost na prvem mestu. Pa naj misel “Meni se pa ne more nič zgoditi” ostane le misel.
Sledite PGC kanalom in poleg vseh ugodnosti, ki jih imate kot člani PGC, boste prejeli veliko uporabnih nasvetov, tako za na pot kot za vsak dan.