Pripravite svoj avtomobil za varno zimsko vožnjo

Pripravite svoj avtomobil za varno zimsko vožnjo

Avtomobili morajo biti varni in brezhibni v vsakem letnem času. Zima pa je do njih malce zahtevnejša, zato se je pametno nanjo posebej dobro pripraviti.

Avtomobili morajo biti varni in brezhibni v vsakem letnem času. Zima pa je do njih malce zahtevnejša, zato se je pametno nanjo posebej dobro pripraviti. Na pooblaščenih servisih vozil Volkswagen, Audi, Škoda, SEAT, Cupra in Volkswagen Gospodarska vozila vam bodo pri tem z veseljem pomagali, saj zelo dobro vedo, kaj vse je treba preveriti in urediti, da se lahko varno podate na mokra in spolzka cestišča. Mi pa smo vam pripravili seznam najpomembnejših opravil, ki vam bodo pozimi zagotovila varnejšo in udobnejšo vožnjo.

Namestite zimske pnevmatike

Po Zakonu o pravilih cestnega prometa, morajo biti vsa motorna vozila na slovenskih cestah med 15. novembrom in 15. marcem, ter v zimskih razmerah zunaj tega obdobja, opremljena z zimsko opremo, v katero spadajo tudi pnevmatike s profilom 3 mm. Na vidnih mestih imajo oznake "M+S" ali "M.S." ali "M&S". Pripročamo vam investicijo v res kakovosten set štirih pnevmatik, ki vam bodo zagotovile boljši oprijem in boljšo vodljivosti vozila na mokri ali spolzki cesti. Mehanikbo ob menjavi nastavil tudi ustrezni tlak v pnevmatikah in jih nacentriral za udobno vožnjo.

Preverite zavore

Kar se premika, se mora tudi ustaviti. Pozimi celo na snegu ali ledu. Če je zavorno pedalo malce pretrdo ali premehko, vam ob zaviranju avto malce zanaša, izpod koles pa sliši neprijetno cviljenje, je čas, da na servisu preverijo stanje zavor na vašem vozilu. Mehanik bo prekontroliral stanje zavorne tekočine in cevi, pregledal diske in obloge in po potrebi zamenjal obrabljene dele.  

Zamenjajte brisalce

Vožnja v dežju in snegu od voznikov zahteva več zbranosti in boljše opazovanje prometa in ceste, zato so v takšnih razmerah kakovostni in delujoči brisalci nujni. Gumo, s katero brisalci

brišejo šipo, naj bi po nasvetu strokovnjakov zamenjali vsaki dve leti, saj jo uničujejo zamrznjeno, suho ali poškodovano steklo, ptičji iztrebki in drevesna smola. Življenjsko dobo jim lahko podaljšate, če poskrbite, da je vetrobransko steklo čim bolj čisto, jih ob čiščenju avtomobila obrišete z mehko krpo, pred vklopom brisalcev s šipe odstranite sneg ali led, suho šipo najprej poškropite s čistilno tekočino, poleti pa brisalcev v vročini ne pustite prislonjenih na steklo.

Tekočine so zelo pomembne

Začnite pri tekočini za čiščenje stekel in hladilni tekočini. Ti dve morata nujno vsebovati sredstvo proti zamrzovanju. Če vam pri nizkih temperaturah zamrzneta, nista le nekoristni, ampak vam lahko tudi poškodujeta vitalne dele avtomobila. Tekočino za čiščenje stekel lahko dotočite sami, a pri tem upoštevajte navodila za mešanje z vodo, ki jih najdete na embalaži. Po dolgih poletnih vožnjah vam predlagamo tudi menjavo motornega olja. Rezervoar za gorivo naj bo vedno poln čez polovico, saj se sicer v praznem prostoru začne kopičiti vlaga, ki lahko razredči gorivo in po nepotrebnem obremeni črpalko.

Preverite akumulator

Avtomobilski akumulator se mora v mrazu malce bolj potruditi pri opravljanju svojega dela, zato je dobro, da je v odlični formi. Če zaganjanje avtomobila ne gre več gladko, je čas, da ga zamenjate. Mehaniklahko preveri, ali je čas za to in vam hitro vgradi novega. Vsekakor pa je priporočljivo, da imate v avtomobilu vedno za vsak slučaj vžigalne kable. Morda boste z njimi lahko pomagali komu drugemu v težavah.

Očistite žaromete

V snežnih metežih in mrzlih meglenih jutrih je pomembno, da vozniki dobro vidimo na pot pred seboj in da smo tudi sami dobro videni. Preden se odpravite na pot, žaromete očistite snega in blata z metlico ali krpo, ki naj bosta vaši stalni sopotnici v avtomobilu. Pred pričetkom zime pa je priporočljivo na pooblaščenem servisu preveriti tudi svetilnost žarometov in po potrebi zamenjati žarnice.