Naj bo že pot na dopust užitek
Naj bo že pot na dopust užitek | Volkswagen

Mnogi vozniki že pred počitnicami dobijo cmok v grlu ob misli na dolgo pot, polno pasti in gneče na cesti, ter morebitne okvare vozila.
To pa seveda ni potrebno, saj je lahko vožnja do obmorskega letovišča, apartmaja pod planinami ali počitniške hiše ob jezeru vendarle prijetna. Potrebujete le kakšno dodatno minuto priprav in nekaj previdnosti, pa bo pot na dopust enostavna, zabavna in bo hitro minila.
Da bo tudi avto fit
Da bo pot potekala brez stresa, je priporočljivo, da vsaj kak teden ali dva pred odhodom obiščete pooblaščeni servis za vozila Volkswagen, kjer vam bodo sistematično in strokovno pregledali vaše vozilo in stanje vseh tekočin (tekočina za čiščenje vetrobranskega stekla, olje) ter zavorne obloge in delovanje zavor, stanje napetosti akumulatorja …. Ob večjih obremenitvah so na udaru tudi blažilniki in vzmeti, ki potrebujejo strokovno oko. Pomemben je tudi pregled brisalcev oziroma stanja metlic (poletni nalivi so lahko ob slabih brisalcih resnično nevarni) in delovanja sistema za čiščenje vetrobranskega stekla. Pregled vozila pred daljšo potjo je še toliko pomembnejši, če servisa niste obiskali že dlje časa. Tudi če se na prvi pogled zdi, da je avto povsem brezhiben, se le naročite na servis, saj previdnost ni nikoli odveč.
Z malo dobre volje
Marsikaj lahko postorite tudi sami, sploh če je bil servis opravljen pred kratkim. Preverite raven olja v motorju, ga po potrebi dolijte (saj veste – oznaka na paličici med max in min) ter hkrati za rezervo kupite kak liter olja (preverite vrsto uporabljenega olja), če se odpravljate na daljšo pot brez pogostih servisov ob poti. Sami lahko preverite tudi delovanje vseh svetil, raven hladilne tekočine in tekočine za čiščenje stekel (tudi v tem primeru rezerva ni odveč), vsekakor pa morate tik pred odhodom preveriti še tlak v pnevmatikah (če vam tega ne pokaže sistem TPM), ki naj bodo pred preverjanjem hladne. Tlak po potrebi prilagodite polno obremenjenemu avtomobilu (podatke o tlaku za posamezno dimenzijo pnevmatik najdete na nalepkah na okvirih vrat ali na vratcih posode za gorivo).
In seveda ne pozabite na rezervno pnevmatiko (če jo avto ima). Ne nazadnje je tudi globina profila še kako pomembna, posebej pred daljšo vožnjo, ko bo pnevmatika ob koncu poti morda že pod zakonskim minimumom 1,6 milimetra, kar je že precej nevarno (pri 2 milimetrih je pnevmatika namreč obrabljena že 94-odstotno). O nakupu novih pnevmatik vam bodo strokovno svetovali in tudi opravili njihovo premontažo na pooblaščenem servisu za vozila Volkswagen.
O klimi le s strokovnjakom
V vročih poletnih dneh je učinkovita klimatska naprava zagotovo nepogrešljiva. Za dobro delovanje tudi klimatska naprava potrebuje redni servis in vzdrževanje, predvsem če ste v prvih vročih dneh opazili, da je učinkovitost hlajenja slabša, pogosto pa ga spremlja tudi neprijeten vonj iz prezračevalnih rež. Vsekakor je pravi naslov pooblaščeni servis za vozila Volkswagen, kjer bodo strokovnjaki preverili delovanje klimatske naprave in jo po potrebi dopolnili. Istočasno je dobro zamenjati tudi kabinski zračni filter (priporočljiva je menjava enkrat letno) in po potrebi tudi dezinficirati prezračevalne poti, kjer so se poleg nadležnega vonja verjetno razvili že tudi mikroorganizmi, ki so lahko vzrok za marsikatero alergijo. V vozilo vam po želji lahko vstavijo antialergeni filter, ki mikroorganizmom preprečuje vstop v vozilo.
Joj, ta prtljaga
Pred dolgimi družinskimi izleti je količina prtljage, ki bi morala najti svoj prostor v prtljažniku, včasih na meji mogočega (morda celo čez njo). Zato vendarle velja poiskati neko smiselno omejitev, pa čeprav se to morda sliši neizvedljivo. Tehten razmislek pri pripravljanju prtljage je tako absolutno na mestu.
V prtljažnik najprej zložite večje in težje kovčke ter torbe, trde ali ostre kose zavijte v tkanino ali brisače, nanje pa položite lažje kose. Če boste prtljago naložili do vrha, ne pozabite ne mrežo, ki prtljažni prostor ločuje od potniškega. Preprečuje namreč vdor težjih predmetov ob odločnem zaviranju, saj se takšni predmeti lahko hitro spremenijo v nevarne.
Večje in težje predmete poskusite pripeti s pritrdilnimi trakovi in prstani v prtljažniku. Če je prtljage vendarle preveč, je prikladna rešitev zaprt strešni prtljažnik, ki ga je mogoče tudi najeti (preverite na pooblaščenem servisu za vozila Volkswagen). Vsekakor pa se ob tem posvetujte s strokovnjaki na servisu, saj morate prej naročiti ustrezne nosilce. Enako velja za strešni prtljažnik z nosilci za kolesa oziroma za nosilce, ki jih pritrdite na vlečno kljuko. In naposled – vsak avtomobil ima natanko določeno nosilnost (tudi obremenitev strehe), ki je ne smete prekoračiti.
Obvezna in malo manj obvezna oprema
Res veste, kaj sodi v obvezno opremo avtomobila? Ne pozabite, da je lahko ta seznam v državi, v katero se odpravljate, tudi daljši kot pri nas. Poleg obveznega kompleta prve pomoči in kompleta rezervnih žarnic ter varnostnega trikotnika preverite še odsevni brezrokavnik, ki je pri okvari in ob izstopu iz avtomobila v glavnem obvezen za vse potnike. Tudi če ni obvezen, je varnost vedno na prvem mestu. Mimogrede, tudi elipsoidna oznaka države na zadku ne sme manjkati.
Zagotovo pa poskrbite, da bo v avtomobilu oprema, ki ni predpisana, a jo boste v dolgih urah v vozilu še kako cenili. V avtu naj bodo med dolgo potjo dosegljivi (vsaj) steklenica vode, kak prigrizek, vetrovka, dežnik, igrače za otroke, ne pozabite na polnilnik za mobilno napravo (sploh če jo uporabljate kot navigacijo), blazino in morda še senčnike za stekla, če nimate zatemnjenih. Na dosegljivo mesto lahko pospravite tudi manjši komplet priročnega orodja, ki reši najmanjše zagate na poti.
Tudi dokumenti naj bodo vedno pri roki, še najbolje kar pri vozniku. Če potujete v tujino, sploh zunaj EU, poskrbite za zeleno karto, za morebitno mednarodno vozniško dovoljenje (slovensko sicer priznavajo v vseh evropskih državah), če vozite avto, ki ni vaš, pa za dokument o vozilu (DVVT). Pri roki naj bodo tudi dokumenti avtomobila in z njimi tudi brezplačna številka Asistence Porsche Slovenija Volkswagen, kjer vam bodo prijazno priskočili na pomoč ob morebitni okvari, in to ob vsaki uri in vsak dan, tudi v tujini!
Nočna mora na poti: kolona!
Pri potovanju v poletni sezoni se gneči na cesti skorajda ni mogoče izogniti, stanju v koloni pa morda že, posebej na meji, pred trajektom, deloviščem … Prvo pravilo: nikoli ne odlašajte s polnjenjem rezervoarja za gorivo do zadnjega kilometra, saj nikoli ne veste, kaj vas čaka za ovinkom.
Zato:
-
dobro preverite stanje na cesti, koledar najbolj obremenjenih dni in nasvete;
-
izogibajte se potovanju ob sobotah in praznikih (preverite praznike sosednjih držav);
-
vzemite si čas in poiščite manjše mejne prehode, ki niso daleč od glavne poti;
-
preverite urnike trajektov, vozovnice pa kupite vnaprej, po spletu.
Če vendarle padete v kolono, pa upoštevajte nekaj spodnjih nasvetov:
-
če ste med prvimi ob nenadni oviri, ne pozabite vklopiti vseh štirih utripalk;
-
na avtocesti se pomaknite ob zunanji rob voznega pasu (da se naredi prehod za intervencijska vozila);
-
bodite pozorni na dogajanje okoli sebe; ko se kolona premakne, speljite, vendar ne sunkovito (avto pred vami lahko takoj spet zavre);
-
v tunelu takoj izklopite motor, radio naravnajte na frekvenco tunela (če obstaja), bodite pozorni na signalizacijo, če morate zapustiti avtomobil, pustite kontaktni ključ v avtu;
-
ne izstopajte iz avtomobila, če ni nujno potrebno (slabost ali mala potreba sta prepuščeni iznajdljivosti – vendar le v skrajnem primeru, sploh na avtocesti);
-
na navigacijski napravi poiščite alternativno pot (če je mogoče);
-
vsekakor pa ostanite mirni in ne dovolite, da bi vam zastoj ukradel dobro voljo in s tem del počitnic.