Izberite poganjalca za svojega malčka
Izberite poganjalca za svojega malčka | Audi

Ko se naši malčki postavijo na lastne noge, napoči čas za raziskovanje sveta, ki jih obdaja. Poganjalci so njihovo prvo srečanje s samostojno mobilnostjo.
Majhna otroška kolesa brez pedal so odličen uvod v kolesarjenje in redno fizično aktivnost. Malčkom pomagajo razvijati motoriko, moč, koordinacijo, orientacijo v prostoru in samozavest.
Kdaj začeti s poganjalcem
Otroci so na poganjalca pripravljeni, ko stabilno stojijo na lastnih nogah, kar je nekje med 18 meseci in 2 leti. Zelo pomembno je, da malčkov na poganjalčka ne silimo. Zanje bo izkušnja prijetnejša, če se bodo sami počutili pripravljene.
Ker zlahka nadzorujejo gibanje, se otroci na poganjalcih počutijo varne in pogumne. Sprva z njimi nerodno korakajo, kmalu pa se začnejo mojstrsko odrivati in drveti z dvignjenimi nogami, da jih je veselje gledati. Na tej točki razvijejo občutek za ravnotežje, gibanje in krmiljenje.
Kako izbrati poganjalca
Poganjalec je primerne velikosti, ko otrok sedi na sedežu z rahlo pokrčenimi nogami in obenem s celim podplatom stoji na tleh. Ker malčki hitro rastejo, poiščite poganjalca z nastavljivim sedežem. Nekateri modeli imajo tudi možnost dvigovanja krmila. Malčki poganjalce praviloma vozijo do četrtega ali petega leta, po tem pa so že pripravljeni na pedala.
Zelo pomembna je tudi teža. Poganjalci praviloma tehtajo med 3 in 5 kilogramov, kar se nam zdi majhna razlika, malčkom pa predstavlja kar dober odstotek njihove teže. Z lažjim poganjalcem se bodo otroci lažje gibali in ga pobirali s tal. Tudi za starše je to boljša izbira, saj se otroci včasih na daljših sprehodih poganjalčka hitro naveličajo, zato ga moramo sami nesti dobršen del poti.
Poganjalci z jeklenim ogrodjem so najtežji, a tudi najtrpežnejši. Trpežen je tudi aluminij, ki je precej lažji, a tudi dražji. Plastika je cenovno ugodna in lahka, ni pa trpežna. Leseni poganjalci so zaradi svojega videza zelo priljubljeni, dosegljivi so tudi cenovno. Zaradi naravnih materialov so dobra izbira tudi s trajnostnega vidika. Ker pa hitro podležejo neugodnim vremenskim razmeram, jih je dobro shraniti v suhem prostoru.
Poganjalci imajo lahko kolesa s kompaktnimi plašči ali pa z zračnicami. Kompaktni plašči so sicer lažji in trpežnejši, a slabše blažijo tresljaje na grobih podlagah, kot sta pesek in trava. Plašči z zračnicami imajo boljši oprijem, so pa občutljivejši. Če se boste odločili za slednje, imejte tlačilko in opremo za krpanje zračnic vedno pri roki.
Varna vožnja s poganjalcem
Zaradi zagotavljanja varnosti vseh udeležencev v prometu se z otroki do šestega leta zadržujte le na pešpoteh in igriščih izven glavnih prometnih poti in jih ves čas budno spremljate.
Otroci naj bodo na poganjavčkih vedno opremljeni s pravilno nameščeno čelado ustrezne velikosti. Ta naj se glavi prilega tako, da pravilno pripeta ne drsi proti očem ali tilniku. Če je pašček primerno napet, lahko medenj in brado potisnete le en svoj prst.
Bodite pozorni tudi na izbiro obutve. Za vožnjo s poganjalcem malčkom kupite čevlje, ki so na prstih in petah obloženi z debelejšo gumo. Ker zavirajo z nogami, odprti sandali ali lahki platneni čevlji nikakor niso primerni.
Ena od prednosti poganjalcev je tudi spoznavanje meja nevarnosti in lastne zmogljivosti, zato pričakujte padce. Mirno preverite, ali je vse na svojem mestu, nato pa dovolite otroku, da se sam pobere s tal in ponovno skoči na poganjalca. To je namreč tudi zelo dobra šola za življenje.